Multimedialna historia Górnego Śląska
Historia Górnego Śląska zaprojektowana tak, by wciągać i opowiadać o przeszłości, regionie i jego historii w sposób niezwykle fascynujący i angażujący odbiorcę.
Muzeum Śląskie to jeden z najlepszych przykładów rewitalizacji muzeum i „przeprowadzki” do innego budynku w Polsce w ostatnich latach. Powstało w 1929 roku i działo do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Ponownie uruchomione dopiero w latach 80’, a w 2015 roku przeniesione do nowoczesnego kompleksu w katowickiej Strefie Kultury.
Już sama architektura budynku robi wrażenie. Wykorzystano tu dawną kopalnię węgla kamiennego „Katowice”, jednocześnie pozostawiając charakterystyczne elementy jak np. wieżę wyciągową szybu górniczego. Z siedmiu pięter muzeum, aż trzy znajdują się pod powierzchnią ziemi, nawiązuje do pierwotnej funkcji tego terenu. Na powierzchni znajdują się za to eleganckie, klasyczne, zrobione ze szkła prostokąty, które doskonale uzupełniają industrialny krajobraz.
W muzeum stałe galerie sztuki polskiej (od 1800 do 1945 i po 1945), śląskiej sztuki sakralnej czy plastyki nieprofesjonalnej. Wisienką na torcie jest stała wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” – pokazująca nie tylko historię Górnego Śląska do roku 1989, ale także kluczowe wydarzenia, które wpłynęły na rozwój przemysłu górniczego. To także historia PRL-u, z całym jej kolorytem.
Na wystawę wchodzimy odtworzoną bramę kopalni „Katowice”, a wideo na wielkim ekranie tuż za nią przenosi widzów do markowni, w czyli pomieszczenia, w którym górnicy odbierali znaczki kontrolne i rozpoczynali pracę. Historia Górnego Śląska w dużej mierze zdominowana jest przez historię górnictwa, dlatego nic dziwnego, że wystawa od razu przenosi widzów do wnętrza kopalni. Jest to możliwe nie tylko dzięki specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniom, scenografii i rekwizytom, ale także elementom dźwiękowym, filmom i hologramom. Nowe media zostały tu wykorzystane, by oddać jak najbardziej realistycznie klimat pracy górników pod ziemią.
Na wystawie nie brakuje multimediów, które pełnią tu przede wszystkim powszechnie wykorzystywaną w muzeach funkcję poszerzenia wiedzy, przedstawienia informacji i faktów, które nie zmieściły się w fizycznej przestrzeni wystawy. Na ekranach oglądamy też filmy pokazujące śląskie tradycje, są tu multimedialne albumy ze zdjęciami czy książki, których kolejne strony przerzuca się dotknięciem palca.
Ekrany pojawiają się w muzeum także jako instalacja: mamy wieżę złożoną z telewizorów czy wielokondygnacyjny blok mieszkalny, w którym multimedia pozwalają zobaczyć jak żyli mieszkańcy Katowic w czasie PRL. Można zajrzeć do poszczególnych okien, w których równolegle rozgrywają się różne historie: gdzieś ojciec bawi się z córką, gdzieś rodzina siada do obiadu, w innym mieszkaniu ktoś jeszcze pracuje. Ekrany stają się też elementem scenografii, dzięki którym przestrzeń uzupełniona jest o „żywych” bohaterów. Telewizor natomiast pełni tu podwójną rolę: z jednej strony jest eksponatem pokazującym ówczesne życie, z drugiej jest nośnikiem treści – na jego ekranie wyświetlane są archiwalne materiały.
Wystawę uzupełniają interaktywne gry, przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży, które pozwalają poszerzyć i ugruntować widzę na temat przemysłu i Śląska.
Wystawa Muzeum Śląskiego „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” to doskonałe połączenie oryginalnych eksponatów ze świetnie zaaranżowaną scenografią, a wykorzystanie nowych mediów sprawia, że przestrzeń zaczyna żyć życiem mieszkańców regionu.