Nowe wizje rzeczywistości. Jak immerysjne media zmieniają nasze otoczenie – konferencja VR
Po raz pierwszy w Polsce najlepsi światowi twórcy doświadczeń VR spotkają się podczas jednego wydarzenia. W programie – produkcje nagradzane na prestiżowych festiwalach w Sundance, Wenecji i Nowym Jorku, a także spotkania, panele i dyskusje. „Nowe wizje rzeczywistości” już 18 i 19 czerwca w Warszawie.
Creative Europe Desk Polska, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych zapraszają na wydarzenie poświęcone VR, zatytułowane Nowe wizje rzeczywistości. Jak immersyjne media zmieniają nasze otoczenie. Partnerem strategicznym jest Warszawska Szkoła Filmowa. Konferencja odbędzie się 18 i 19 czerwca 2019 roku w Forcie Sokolnickiego w Warszawie
„Nowe wizje rzeczywistości mają być zachętą do tego, żeby twórcy, dziennikarze i działacze społeczni korzystali z możliwości, jakie oferuje wirtualna, mieszana i rozszerzona rzeczywistość” – mówi Ana Brzezińska, kuratorka konferencji (Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy). „Udało nam się zaprosić do Warszawy pionierów VR, których zwykle można spotkać na zamkniętych, prestiżowych imprezach. 19 czerwca będą z nami i opowiedzą o swojej pracy, marzeniach i doświadczeniu łączenia sztuki z technologią.”
Program konferencji „Nowe wizje rzeczywistości”
Pierwszego dnia w Warszawskiej Szkole Filmowej odbędą się praktyczne warsztaty na temat produkcji w technologiach XR. Zorganizowane zostały w ramach 3. edycji Akceleratora dla młodych przedsiębiorców z sektora audiowizualnego, autorskiego programu KIPA. W Nowej Prochowni natomiast już od 18 czerwca będzie można zapoznać się ze słynną, wielokrotnie nagradzaną produkcją VR In the Eyes of The Animal, która jest zapierającym dech w piersiach obrazem przyrody widzianej oczami zwierząt.
Drugi dzień wydarzenia rozpocznie się prezentacjami poświęconymi relacji VR – społeczeństwo. Głos zabierze główny gość: Gabo Arora, twórca VR, wykładowca John Hopkins University i dyplomata z wieloletnim stażem w ONZ. Gabo Arora to twórca The Last Goodbye -doświadczenia, w którym stajemy oko w oko z ocalonym z obozu w Majdanku Pinchasem Gutterem. Wrazm z gościem poruszony zostanie również temat immersyjnych mediów jako czynnika zmiany społecznej.
W części drugiej, poświęconej relacji VR z przyszłością świata w kontekście kryzysu naturalnego i dynamicznego rozwoju technologii, wystąpią przedstawiciele słynnego brytyjskiego kolektywu. Marshmallow Laster Feast, francuski producent nagradzanych doświadczeń VR Jeremy Sahel, a także wybitny nowozelandzki przedstawiciel styku rynków VR, AI i VFX – Ollie Rankin.
Skąd pieniądze na VR?
Po przerwie Julia Płachecka z Creative Europe Desk Polska porozmawia z pięciorgiem przedstawicieli projektów VR dofinansowanych w programie Kreatywna Europa, w komponentach Kultura iMEDIA. O swoich doświadczeniach opowiedzą: Wiebe van de Ende, reżyser serialu My Only Way Out, Philipp Wenning z dokumentalnym projektem Twin Marilyn, Michaela Pňačeková, producentka wspaniałej Symphony of Noise do muzyki Mathew Herberta, a także Rosa Sanchez (Kònic thtr & lab), autorka projektu Virtual Sets: Creating and Promoting Virtual Sets For Performing Arts oraz Mariana Correia (Escola Superior Galleacia), reprezentująca project Living & Virtual Visiting European World Heritage.
O tym, jak budować trwały i zrównoważony rynek XR w obszarze kultury i sztuki, pod koniec dnia dyskutować będą Zeina Abi Assy, dyrektorka departamentu interaktywnego w Tribeca Institute w Nowym Jorku, Mads Damsbo, producent i duński kurator VR oraz Ollie Rankin – występujący na konferencji zarówno jako producent treści, jak i przedstawiciel międzynarodowego stowarzyszenia VRARA.
Słowa gości będzie można skonfrontować z ich dorobkiem podczas trwającej równolegle przez cały dzień prezentacji doświadczeń VR. W ramach showcase’u w Forcie Sokolnickiego po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostaną nagradzane tytuły VR. W programie m.in. Gloomy Eyes (Atlas V), Ayahuasca (Novelab & Jan Kounen), The Last Goodbye (Gabo Arora & Shoah Foundation). Widzowie zobaczą także I Saw The Future (Francois Vautier, Jeremy Sahel) oraz In the Eyes of The Animal (Marshmallow Laser Feast).
“To pierwsze i jak na razie jedyne wydarzenie w Polsce, podczas którego można nie tylko zobaczyć prace światowej klasy twórców VR, ale też dowiedzieć się, dlaczego wybrali drogę w nieznane, co daje im praca w nowym medium i dlaczego zarówno nadawcy, jak i odbiorcy treści mogą wyłącznie skorzystać na jego dalszym rozwoju” – mówi Ana Brzezińska, kuratorka konferencji.
Wstęp bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy: http://bit.ly/NVR_zapisy.