MNK Online
Fizycznie drzwi Muzeum Narodowego w Krakowie są ciągle zamknięte, jednak muzeum coraz szerzej otwiera okno na wirtualną możliwość kontaktu ze sztuką. Do oferty on-line dołączyły facebookowe warsztaty, zajęcia fitness, filmy edukacyjne czy audiobajki dla dzieci i eseje wizualne dla dorosłych.
Warsztaty on-line
W ramach facebookowego fanpage’a Muzeum Narodowego w Krakowie zaczęła działać grupa o nazwie „Muzealne wprawki z rysunku”. Jej członkiem może zostać każdy, kto chce odbyć kurs rysunkowy on-line.
Zajęcia prowadzi Anna Pomykalska-Marczuk, absolwentka wychowania plastycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Artystka jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i na co dzień zajmuje się malarstwem oraz fotografią.
W ramach grupy pojawiają się nowe zadania, a także inspiracje w postaci prac artystów z zasobów MNK dostępnych na stronie internetowej zbiory.mnk.pl. Uczestnicy wirtualnego kursu mogą zdobywać doświadczenie pod okiem prowadzącej, która służy również indywidualnym wsparciem dla członków grupy. Członkowie grupy mogą liczyć na wskazówki w doborze tematyki obrazów, radzenia sobie z barwą i światłocieniem, a przede wszystkim kształtowaniem własnego, indywidualnego stylu.
Wiedza on-line
Media społecznościowe MNK tętnią życiem całą dobę. Cyklicznie pojawiają się quizy (np. rozpoznaj dzieło sztuki po fragmencie), a także eseje wizualne pełne obrazów jednego artysty.
Eseje to cotygodniowa opowieść o wybranym artyście. W najbliższych tygodniach będzie okazja dowiedzieć się więcej m.in. o Oldze Boznańskiej czy Zofii Stryjeńskiej. Ponadto, od początku kwietnia publikowane są krótkie prezentacje poświęcone różnym tematom z dziedziny sztuki, przygotowane przez edukatorów związanych z Muzeum Narodowym w Krakowie.
Gimnastyka inspirowana sztuką
Uchwycenie właściwego momentu, jest głównym zadaniem każdego artysty, a sposób przedstawiania ruchu zmieniał się na przestrzeni lat, zgodnie z kolejnymi kierunkami w sztuce.
Pierwszym dziełem jakie ma zainspirować do gimnastyki na profilu Muzeum Narodowego w Krakowie jest Dama z gronostajem. „Między innymi to właśnie ruch sprawia, że portret Cecylii Gallerani ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich jest taki ważny dla historii sztuki świata. Leonardo da Vinci uchwycił swoją modelkę w półobrocie, spoglądającą lekko przez ramię w kierunku źródła światła” – przeczytamy w opisie pod nagraniem.
W MNK niejednokrotnie łączono już ruch ze sztuką, m.in. za sprawą warsztatów relaksacyjnych w przestrzeniach galerii czy pokazów tanecznych połączonych z oprowadzaniem.
Cykl rozgrzewek z dziełami sztuki prowadzi Ewa Kalita-Garstka – koordynatorka wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie, a jednocześnie tancerka, uczennica szkół baletowych w Krakowie i na Śląsku, uczestniczka międzynarodowych warsztatów tańca współczesnego, autorka projektów związanych z popularyzacją tańca, trenerka pilatesu i strechingu.
Kolejne części cyklu będą pojawiać się w poniedziałki na Facebookowym profilu Muzeum Narodowego w Krakowie.