„Człowiek z kamerą VR” w produkcji

„Człowiek z kamerą VR” to kolejny projekt firmy Centrala realizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film otrzymał dofinansowanie na development w ramach programu Kreatywna Europa w wysokości 25.000 €.

W tym roku na liście zwycięskich projektów znalazły się aż cztery polskie produkcje. „Człowiek z kamerą VR” jest jednak pierwszym w historii polskim dokumentem VR dofinansowanym w kategorii MEDIA. Za reżyserię odpowiada zespół w składzie: Jacek Nagłowski, Pola Borkiewicz i Miłosz Hermanowicz. Koproducentem jest francuski Komintern.

„Człowiek z kamerą VR” to seria dwóch filmów dokumentalnych o rzeczywistości wirtualnej. Założeniem projektu jest odtworzenie przedsięwzięcia Dzigi Wiertowa z 1929 roku, czyli próba przedstawienia świata w jego epokowym momencie z równoczesnym rozpoznaniem i ekspozycją medium, za pomocą którego świat jest przedstawiany. „Człowiek z kamerą VR” ma formę symfonii miejskiej XXI wieku, która jednocześnie eksponuje proces jej tworzenia. Frenetyczna metropolia, strumienie danych, życie w cyklu 24/7, zderzenie technologii i biologii, zatarcie podziału między rzeczywistością a wirtualnością – wszystko to są kluczowe zjawiska, które planujemy przedstawić w naszych doświadczeniach.

„Człowiek z kamerą VR” to nie jedyny projekt realizowany przez firmę Centrala w tej technologii. Zrealizowali już nagrania do VR-owej adaptacji „Biesów” w reż. Natalii Korczakowskiej. Obecnie projekt jest na etapie postprodukcji. Wśród ukończonych produkcji znajduje się już „Dragon” w reż. Jacka Nagłowskiego i Grzegorza Panka. Z końcem sierpnia premierę na weneckim Biennale będą mieć „Szepty”, do których zdjęcia zakończyli w ubiegłym tygodniu.

źródło: Centrala