Futuronauci w MIM

Już od 12 lutego w krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej będzie można zobaczyć wystawę „Futuronauci – ujawnij ślady przyszłości”. Jak przekonują organizatorzy, będzie to wystawa ponadczasowa!

Biolog, inżynier łączności, a może kapitan statku? Podczas wystawy zwiedzający będą mieli okazję wcielić się w role różnych ludzi, którzy odpowiadają za misję na statku kosmicznym. „Futuronauci…” to multimedialna wystawa edukacyjna, która dzięki umożliwieniu eksploracji pojazdu kosmicznego, zaprezentuje najważniejsze zagadnienia współczesnej inżynierii i przyszłości nauki.

Wystawa ma składać się z dziesięciu stref: od centrum dowodzenia, przez stanowisko inżyniera materiałowego czy mechanika, aż po pokład statku. W tym czasie zwiedzający będą mogli skorzystać ze stanowisk multimedialnych, gier, a także stanowisk VR. Futuronauci zabiorą zwiedzających w podróż przez osiągnięcia nauki i technologii. Towarzyszami, choć nieobecnymi na wystawie, będą archeolodzy – eksploratorzy z przyszłości, których ślady, zwyczaje, a przede wszystkim znaleziska ujrzymy na ekspozycji.

Stanowiska multimedialne pozwolą zwiedzającym wcielić się w rolę członka załogi statku – zadbać o wyżywienie, przeprowadzić eksperyment związany z ekosystemem, a nawet zdecydować, za pomocą jakiego napędu odbyć galaktyczną podróż. Zwiedzający będą mogli też sprawdzić swoją wiedzę w grze, dotyczącej historii łączności. To doświadczenie ma też za zadanie zachęcić młodych ludzi do refleksji nad własnymi możliwościami i talentami.

Autorzy wystawy

Twórcą koncepcji i projektantem wystawy jest studio kreatywne Tengent, opiekę merytoryczną sprawowali zaś autorzy bloga crazynauka.pl. Tengent specjalizuje się w projektach na styku sztuki i technologii, łącząc doświadczenia wybitnych twórców z możliwościami, jakie dają narzędzia cyfrowe. Zespół złożony z architektów, projektantów i doświadczonych producentów zajmuje się centrami nauki, wystawami immersyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi. Crazy Nauka to najpopularniejszy i największy blog popularnonaukowy w Polsce. Aleksandra i Piotr Stanisławscy od dwóch dekad piszą o nauce, najpierw w prasie, teraz w internecie. Co miesiąc ich stronę odwiedza około 500 tysięcy osób, a na Facebooku zgromadzili ponad 120 tysięcy fanów.

Wystawa jest skierowana przede wszystkim do widzów w wieku 7–16 lat – grup zorganizowanych oraz rodzin – dorosłych opiekunów i rodziców.

Futuronauci – ujawnij ślady przyszłości, od 12 lutego 2020 roku

Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków