Interaktywna Fajna Ferajna

Powstaje rysunkowy interaktywny dokument o indyjskim Maharadży, który przygarnął polskie sieroty. 

Dokument opowiada o losach dziewięcioletniego Wiesia, jednego z tysiąca polskich dzieci ocalonych przez indyjskiego Maharadżę. Chłopiec po 650 dniach syberyjskiego zesłania, po śmierci mamy i po przeprawie przez Azję trafia z innymi polskimi sierotami do osiedla zbudowanego przez Maharadżę Nawanagaru Jama Sahiba Digvijaysinhji. Tam odzyskuje siły, zdrowie i dzieciństwo utracone w Rosji.

Dokument jest oparty na prawdziwych wspomnieniach dziś blisko dziewięćdziesięcioletniego Wiesława Stypuły. Ekipa wraz z Wiesławem odwiedziła kilkukrotnie Indie dokumentując miejsca wydarzeń i poznając rodzinę Maharadży.

„Chcemy tę niezwykłą historię przekazać dzieciom i młodzieży,” mówi reżyser Tomasz Stankiewicz „i dlatego zdecydowaliśmy się sięgnąć do takich form jak komiks i animacja. Fajną Ferajnę w Indiach każde dziecko będzie mogło odtworzyć na komputerze lub smartfonie.”

„Jest to ważne wydarzenie w naszej historii. Wtedy my potrzebowaliśmy pomocy, a Indie nam jej udzieliły.  Niestety, ze względu na ustrój polityczny powojennej Polski, historia ta stała się tematem tabu. Kiedy pojechaliśmy do Indii, okazało się, że tam też jest nieznana. Myślę, że należy o niej opowiedzieć,” mówi jedna z producentek Monika Kowaleczko- Szumowska.

Postępy prac nad projektem można śledzić na Facebooku i Instagramie – bravebunchinindia


Ilustratorem projektu jest znany estoński artysta Urmas Viik.

Projekt realizuje Fundacja Nil Desperandum i PregoMedia-Zofia Pręgowska.

Projekt Fajna Ferajna w Indiach powstaje dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO BP, PKN ORLEN, Gujarat Tourism oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

informacja prasowa