Marcowe Lekcje Sztuki

Już 3 marca we Wrocławiu rusza kolejna edycja Lekcji Sztuki – unikatowego działania prezentującego najbardziej interesujące trendy i zjawiska w polskiej kulturze. Pod hasłem Przestrzenie wielu mediów” w Recepcji odbędą się spotkania z VJ Emiko, Pawłem Janickim i Michałem Brzezińskim.

Lekcje Sztuki to cykl inspirujących wykładów prowadzonych przez przedstawicieli środowisk artystycznych, kreatywnych i akademickich z całej Polski. Program skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki, którzy chcą być na bieżąco z istotnymi zmianami w tworzeniu, dystrybucji i odbiorze kultury w Polsce. – Lata dwudzieste XXI wieku otwieramy kolejnym cyklem Lekcji Sztuki, który poświęcimy zagadnieniu przestrzeni – zapowiada Krzysztof Bielaszka, programer projektu.Symboliczną przestrzeń nowych mediów postrzegamy jako obszar, w którym realizują się projekty stworzone pomiędzy środowiskiem analogowym i cyfrowym, pomiędzy gatunkami świata ożywionego, pomiędzy automatyzacją i czynnikiem ludzkim, a także pomiędzy dźwiękiem i obrazem – tłumaczy Bielaszka.

Cykl wrocławski rozpocznie się we wtorek, 3 marca, o godz. 18:00 spotkaniem z Emiko, czyli Emilią Gumańską – artystką wizualną, scenarzystką, producentką wideo, operatorką i nagradzaną VJ-ką. Emiko jest laureatką konkursów za klipy „Deadly Queen” dla Joy Pop oraz „Take Me” dla projektu MANOID. Współpracowała z Polskim Radiem, miksując w czasie rzeczywistym wizualizacje w projekcie telewizyjnym „Czwórka na Wizji”. Z kolei we wtorek, 10 marca, o sztuce generatywnej opowie Paweł Janicki – niezależny artysta medialny i producent, twórca audiowizualnych systemów interaktywnych, instalacji i performansów. Ostatnią lekcję sztuki w marcu poprowadzi Michał Brzeziński – jeden z najważniejszych polskich twórców i teoretyków wideo-artu; prekursor i jedyny aktywny dotychczas na scenie polskiej przedstawiciel bio-artu, zainteresowany sztuką afektywną i kategorią afektu („affective interaction”) jako nowym zjawiskiem estetycznym.

Wózkersi i język migowy, czyli lekcje dla wszystkich

Koncepcja Lekcji Sztuki została oparta o podstawowe założenia związane z kulturą dostępną: jest otwarta, darmowa, nikogo nie wyklucza. Prezentowane treści mają być interesujące dla osób obeznanych z daną tematyką i jednocześnie zrozumiałe dla tych, które zetkną się z nią po raz pierwszy. – Opowiadamy o sztuce w sposób jasny i zrozumiały, a wszystkie spotkania są bezpłatne i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to, że robimy je w przestrzeniach przyjaznych wózkersom, a podczas każdego ze spotkań towarzyszy nam tłumacz na Polski Język Migowy – mówią organizatorzy.W 2020 roku w ramach Lekcji Sztuki planowanych jest łącznie ponad 20 spotkań w 5 miastach Dolnego Śląska: Świdnicy, Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze oraz Wałbrzychu. Każda z edycji poświęcona jest tematyce wybieranej wspólnie z lokalnymi partnerami w poszczególnych miastach.

Organizatorem Lekcji Sztuki jest Fundacja Ładne Historie, inicjator projektów artystycznych i społecznie zaangażowanych, wynikających z potrzeby edukacji i wzmacniania poziomu uczestnictwa w kulturze mieszkańców polskich miast. Partnerem projektu jest Strefa Kultury Wrocław.

Lekcje Sztuki „Przestrzenie dla mediów”
Wrocław, Recepcja, ul. Ruska 46A, godz. 18:00
Spotkania tłumaczone na Polski Język Migowy

Wstęp wolny


3.03 – Emilia Gumańska / VJ Emiko „VJ: gdzie dźwięk spotyka się z obrazem”
10.03 – Paweł Janicki „Sztuka generatywna”
17.03 – Michał Brzeziński „Bio-art: o komunikacji transgatunkowej”

Więcej informacji: www.ladnehistorie.pl, www.fb.com/LekcjeSztuki, www.instagram.com/lekcjesztuki

źródło: informacja prasowa