Penderecki interaktywnie
Krzysztof Penderecki nazwany przez dziennik The Guardian „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”, zmarł 29 marca tego roku.
Kompozytor, dyrygent i pedagog, zdobywca wielu nagród, w tym czterech statuetek Grammy. Więcej o jego twórczości możemy dowiedzieć się dzięki wystawie „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku”.
Interaktywna ekspozycja „Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku” prezentuje dorobek polskiej muzyki najnowszej z użyciem nowoczesnych technologii audiowizualnych oraz systemów multimedialnych.
Wystawa podkreśla szczególną rolę Krzysztofa Pendereckiego i jego imponujący wkład w rozwój polskiej i ogólnoświatowej kultury, ukazując związanego z Lusławicami kompozytora na tle bogactwa polskiej muzyki najnowszej oraz jej wybitnych twórców. Warstwa merytoryczna ekspozycji opiera się przede wszystkim na prywatnych zbiorach i archiwaliach Państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich przechowywanych w archiwum kompozytora w Europejskim Centrum Muzyki. Dzięki współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, w części ekspozycji wykorzystano opracowania unikatowego w skali światowej przedsięwzięcia „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Pozostałe materiały zostały przygotowane przez zespół merytoryczny Centrum oraz poszerzone o zasoby audio i video pozyskane na zasadzie licencji od producentów koncertów, spektakli czy nagrań. Zwiedzający nie tylko usłyszą tu utworu Pendereckiego, ale także będą mieli okazję obejrzeć pamiątki po artyście.
Wystawa została podzielona na trzy części: „Artysta”, „Spotkania” i „Dzieło”. Każda z nich stanowi odrębną całość, którą można poznawać i odkrywać niezależnie, w dowolnej kolejności. Interaktywne stanowiska
multimedialne lub odsłuchowe uzupełniają każdą z części wystawy.
Minimalistyczna aranżacja doskonale wpisuje się w architekturę Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Wystawa została zaprojektowana przez Mirosława Nizio i zespół NIZIO DESIGN INTERNATIONAL.